niedziela, 3 marca 2013

7 Zakup nieruchomości w roku 2013 ze środków uzyskanych w wyniku sprzedaży nieruchomości kupionej w 2009, a ulga podatkowa.


Problem: W styczniu 2013 sprzedałem mieszkanie, które zakupiłem we wrześniu 2009 roku. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze zamierzam przeznaczyć na zakup mieszkania należącego  obecnie do kuzyna. Jeśli wydatkuje wszystkie pieniądze na zakup następnego mieszkania, czy muszę opłacić podatek dochodowy? (Jan z Kalisza)

Jeśli w ciągu dwóch lat (licząc od końca roku 2013) przeznaczy Pan uzyskane środki ze sprzedaży na zakup następnego mieszkania na własne cele mieszkaniowe, dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania (zakupionego w 2009 roku) będzie zwolniony z podatku dochodowego, pod warunkiem złożenia deklaracji Pit-36 do 30 kwietnia 2014. Jeśli chodzi o pokrewieństwo między sprzedającym a kupującym przepisy ustaw podatkowych nie zawierają ograniczeń uniemożliwiających skorzystanie z tej ulgi. Należy także przypomnieć iż ulga ta dotyczy nie tylko lokalów mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, ale także budynków mieszkalnych i gruntów (Art. 21 ust. 25 pkt 1 a). Zwolnienie nie dotyczy gruntów i budynków zakupionych na cele rekreacyjne.

Dla dociekliwych: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361) Zwolnienia przedmiotowe Art. 21 ust.1 pkt 131 „Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są: ... pkt 131) dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz