niedziela, 17 lutego 2013

2. Ulga za złe długi - podatek VAT 2013

2. Ulga za złe długi, czyli „stare po nowemu” lub czy „nowe jest lepsze od starego”

Z dniem 1 stycznia 2013 r. część wierzycieli z cała pewnością się ucieszyła, gdyż zmiany w prawie podatkowym przybliżyły ich do odzyskania nieuregulowanych należności. Gorzej wygląda sprawa z dłużnikami nieuczciwymi lub niefrasobliwymi, którzy będą pod „pręgierzem” bata podatkowego. Zmianie uległy warunki i zasady korzystania przez podatników VAT z tzw. ulgi na złe długi. Mamy się bać, czy cieszyć?



Na jakich warunkach i kto może skorzystać z ulgi za złe długi?

Warunki na jakich wierzyciel może skorzystać z ulgi zawarte są w art. 89 a Ustawy o VAT:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, nie będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
3) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Wierzyciel korzystający z  ulgi na złe długi pomniejsza zarówno podstawę opodatkowania, jak i kwotę podatku należnego.

Kiedy może wierzyciel dokonać korekty w ramach ulgi na złe długi w 2013 roku?
Art. 89a ust. 3 mówi iż „ Korekta, o której mowa w ust. 1, może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie”
W związku z powyższym wierzyciel może skorygować podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin 150-dniowy, liczony od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Warunkiem tej korekty jest, że do dnia złożenia przez niego deklaracji za ten okres  należność nie została uregulowana lub zbyta.
Przykład:
Data                     Termin               Termin 150 dni od terminu      Termin możliwej korekty podatku
Wystawienia
         Płatności           płatności                                   należnego i podstawy opodatkowania
Faktury  
                Faktury               upływa dnia                              w rozliczeniu za okres
01-01-2013          2013-01-10       2013-06-09                              czerwiec 2013

Zawiadomienie (czy donos?) o korekcie podatku należnego (VAT-ZD)
Wierzyciel ma prawo do korekty (nie jest to obowiązek), nie musi też zawiadomić dłużnika o  zamiarze korekty i o samej korekcie. Obowiązki wierzyciela są związane jedynie z deklaracją, w której uwidoczni korektę, Wierzyciel jeśli zdecyduje się na wykorzystanie możliwości ulgi za złe długi musi zawiadomić (formularz VAT-ZD) o tej korekcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika. Oczywiście mając te informacje organy podatkowe nie pozostaną bierne wobec dłużnika, który winien wykazać się „skruchą” przez skorygowanie podatku naliczonego.
Dla dociekliwych: formularz VAT-ZD znajduje się w Dz. U. z 2012 r. poz. 1451

Obowiązki leżące po stronie dłużnika
Jeśli dłużnik nie ureguluje należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, ma obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego wynikającego z tej faktury, lub umowy.
Korekty tej dłużnik nie musi dokonać jeśli ureguluje swoje zobowiązanie najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności. Częściowe uregulowanie zobowiązania przez dłużnika, rodzi obowiązek korekty w odniesieniu do części nieuregulowanej.
Problem:
Zakupiłem towary w dniu 5 lutego 2013 z terminem płatności 12 marzec 2013, do kiedy muszę uregulować tę fakturę abym nie musiał korygować podatku naliczonego?
Rozwiązanie: 9-tego sierpnia minie 150 dzień od dnia upływu terminu płatności. Jeśli do 31 sierpnia uregulujesz swoje zobowiązanie wynikające z tej faktury to nie będziesz musiał korygować podatku naliczonego.

Możliwe sankcje wobec dłużnika
Za brak stosownej korekty ( w sytuacji gdy dłużnik winien ją dokonać), organ podatkowy może (w razie wykrycia takiej sytuacji) ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.  Sankcja ta nie dotyczy osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe. Prawo do ulgi przysługujące wierzycielowi jest niezależne od obowiązku dokonania korekty przez dłużnika.

Możliwe zyski i straty dłużnika i wierzyciela w okresie działania ulgi za złe długi w roku 2013
Co zyskuje wierzyciel dzięki nowej uldze? Możliwość odzyskania należności od dłużnika, który nie będzie narażał się na konieczność korekty podatku odliczonego w poprzednich miesiącach.
Co zyskuje dłużnik dzięki nowej uldze? – Czas , a dokładniej czas i możliwość dysponowania odliczonym podatkiem, który nie powinien odliczyć gdyż nie spłacił swojego zobowiązania wobec wierzyciela. Dokładniej nie wyjaśniam bo nie chcę aby dłużnicy korzystali z „furtek” które zostawiają niefrasobliwi włodarze Naszego Państwa.
Kto traci? – Państwo – My wszyscy, gdyż zasady obowiązujące w 2012 były wobec Budżetu korzystniejsze. Za miraż spłaty długu wierzycielowi, płacimy kredytem ofiarowanym dłużnikowi.  Brawo po raz kolejny nagradzamy kombinatorów i ratujemy bezmyślnych przedsiębiorców. 

Uregulowanie należności w całości lub częściowo po skorzystaniu z ulgi na złe długi
Jeśli wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, składając deklarację a dłużnik uregulował swoje zobowiązanie w całości (lub częściowo) - wierzyciel ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w całości (lub częściowo) w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana (zbyta). 
Problem:
W styczniu 2013 minął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności. Wierzyciel skorzystał z ulgi za złe długi na „nowych zasadach” za styczeń 2013. Jeśli w marcu dłużnik ureguluje część należności wobec wierzyciela, wierzyciel będzie miał obowiązek skorygować podstawę opodatkowania i podatek w rozliczeniu za miesiąc marzec w tej części w jakiej uzyskał zapłatę od dłużnika
Dłużnik regulując całość (lub część) należności wobec wierzyciela – po dokonaniu korekty podatku naliczonego, ma prawo do zwiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres w którym tę należność uregulował w całości (lub w części)


Przepisy przejściowe – jakie stosować przy uldze za złe długi?
Problem:
Dłużnik  nie zapłacił nam za towar zgodnie z fakturą z terminem płatności we wrześniu 2011. Jaka ulgę mamy zastosować zgodnie ze „starymi” czy „nowymi” zasadami?.
Należy stosować przepisy ulgi na starych zasadach, bo 180 dni minęło w 2012 roku.
W roku 2012 r. nieściągalność wierzytelności była uprawdopodobniona, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego na fakturze lub w umowie.
Problem:
Dłużnik mimo monitów nie zapłacił za fakturę wystawioną w lipcu 2012, której termin płatności przypadł 15 sierpnia 2012. Jakimi przepisami mamy się kierować ?
W tym przypadku należy stosować przepisy ulgi na nowych zasadach.
Od  dnia 1 stycznia 2013 uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności ma miejsce wówczas, gdy wierzytelność nie została zbyta lub uregulowana w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Praktycznie:
 -Jeśli termin płatności przypadał w dniu 4 sierpnia 2012 lub w terminie późniejszym wierzyciel stosuje „nowe” zasady,
-  jeśli termin płatności przypadł w terminie wcześniejszym od 4 sierpnia 2012 należy  stosować się do przepisów „starych”.
Dla Dociekliwych: przepisy przejściowe znajdziecie w Dz. U. z  2012 r. poz.1342 art.23


Nowa deklaracja VAT-7 VAT-7K i VAT-ZD uwzględniająca zmiany w zakresie ulgi za złe długi
Stosownie do zmian legislacyjnych (ulga za złe długi) opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów  zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla VAT (DZ.U. z 31.12.2012 poz.1550 z dnia 14 grudnia 2012 r.) Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2013
Deklaracje stosuje się w rozliczeniu za okres stycznia 2013 lub 1 kwartału 2013
Zmiany dotyczą VAT-7 VAT-7K:
1. nowa pozycja 70 w części F - informującą o dokonaniu zwiększenia podatku naliczonego zgodnie z art. 89b ust. Ustawy VAT
2. nowa pozycja 74 i 73 w części G – jako informacja o skorygowaniu podatku należnego VAT-ZD i podstawy opodatkowania, liczba załączników. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz